Uçaklar Arkalarında Neden Beyaz Bir İz Bırakır?

Hiç uçmayı hayal ettiniz mi? Havada süzülüp, bir kuş gibi birkaç kanat çırparak çok uzaklara gidebilmeyi… İstediğin zaman istediğin yere konabilmeyi… Herkes bir kuş gibi uçmayı ister. Ancak, doğuştan yeterli kabiliyete sahip olmadığı için kimse uçamaz. Bu yüzden insanlar akıllarını kullanıp uçmayı farklı bir şekilde başarmışlar. Artık kuşlar gibi havada uçup, uzun mesafeleri daha kısa sürede gidebiliyoruz. İşte bu, uçakların icadıyla mümkün olmuştur. Peki, siz uçakların nasıl uçtuğunu hiç düşündünüz mü? Kuşlar gibi kanat çırpmamalarına rağmen uçaklar nasıl uçuyor?

 Uçaklar havadayken kendilerini etkileyen kuvvetler sayesinde uçarlar. Bunlar; havanın kaldırma kuvveti, motorun ileri itme gücü, havanın uyguladığı direnç (çekme) kuvveti ve ağırlığın etkilediği yerçekimi kuvvetidir. Uçak bu kuvvetleri düzenleyerek havada asılı kalır. Bu sistemleri dengeleyen parça ise kanattır. Uçak kanatları özel şekilleri sayesinde uçağı havaya kaldırırlar.

Uçağa Nasıl Yön Verilir?

Uçağın üzerinde havadayken yön verilebilmesi için birkaç bölüm vardır.

Kanatçık: Uçağın dönüşler esnasında sağa veya sola yatmasını sağlayarak dönüşü kolaylaştırır.

Yön Dümeni: Kuyruk kısmında bulunur ve uçağın sağa – sola dönmesini sağlayan paneldir.

Yükseklik Dümenleri: Uçağın yukarı veya aşağı hareketini kontrol eden paneldir.

 Merak Ettikleriniz

Uçaklar neden arkalarında beyaz iz bırakır?

Çoğumuz bu izin, uçağın motorlarından çıkan duman olduğunu sanırız. Aslında bu beyaz iz; soğuk havalarda ağzımızdan çıkan buhar gibidir. Yani uçaklar çok yüksekten uçarlar ve uçtukları yerde hava çok soğuktur. Uçağın motoruna giren soğuk hava ısınarak su buharı haline gelir. Su buharı motorun arka bölümündeki egzoz gibi yerden çok, soğuk havaya geçer. Kendini bir anda soğuk havada bulan su damlacıkları buz halini alır ve uçağın arkasında beyaz iz bırakır.

Havada fren yapabilir mi?

Evet yapabilirler. Kanatçığın yanında bulunan ve flap denen paneller sayesinde uçak havada yavaşlar. Bazen de uçağı iten pervaneler ters çalışır ve uçak yavaşlar. Bu, en çok iniş esnasında çakılmayı önlemek için kullanılır.

Havada da trafik var mıdır?

Havada da, karada olduğu gibi uçakların çarpışmasını önleyen yollar vardır. Bunlara hava koridorları denir. Her uçak kendi için belirlenen koridordan uçar.

Uçakların kornaları var mı?

Evet, uçaklarda korna vardır. Bunlar, pilotun uçuş alanındaki personel ile iletişiminde kullanılır.

Kara kutu nedir?

Uçak düştükten sonra neden düştüğünü anlamak için ses kaydı yapan cihazdır. Aslında kara değildir, parlak turuncudur ve üzerinde beyaz çizgiler vardır. Bunun amacı enkazda kolayca bulunmasını sağlamaktır.

 

Bir cevap yazın