Gezgin Leylek İspanya’da

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız, iyi misiniz? Beni soracak olursanız çok iyiyim, hatta zımba gibiyim. Bu ay uzaklara, İspanya’ya doğru uçmak istiyorum. Hadi arkadaşlar, hep birlikte gezelim, görelim İspanya’yı.

İspanya nerede bilen var mı?

Arkadaşlar, gitmeden önce İspanya hakkında biraz bilgi sahibi olalım isterseniz. İspanya İber yarımadası üzerinde bulunuyor. Hem Akdeniz’e hem de Atlas Okyanusu’na kıyısı var. İspanya’nın nüfusu 47 milyon ve koşulan dil de İspanyolca. Aslında biraz İspanyolca bilsem hiç de fena olmazdı. Ne demişler “Bir dil bir insan, iki dil iki insan”.

Gemileri yaktıran komutan

İspanya’ya gitmeden biraz da tarihi hakkında araştırma yaptım. Öğrendim ki bir zamanlar İspanya Müslümanların ülkesiymiş. 711 yılında komutan Tarık Bin Ziyad fethetmiş İspanya’yı ve Endülüs Emevi Devleti’ni kurmuş. Hatta komutan, fetih sırasında askerler geri dönmesin diye gemileri yaktırmış. Cebel-i Tarık boğazının adı da komutan Tarık Bin Ziyad’dan geliyormuş.

Elhamra sarayı

Bu bilgileri öğrendikten sonra İspanya’ya olan merakım daha da arttı. Hemen kanatlarımı açtım ve yola koyuldum. İspanya’nın Endülüs bölgesine geldiğimde ilk olarak büyük bir saray dikkatimi çekti. Öğrendim ki burası Elhamra Sarayı’ymış. Granada şehrindeki bu sarayın temeli 1231 yılında Müslümanlar tarafından atılmış. Müslümanlardan sonra saray uzun bir süre bakımsız kalmış. Ama günümüzde hâlâ eski ihtişamını korumaya devam ediyor.

Kurtuba camii

El Hamra’dan sonra bir diğer İslam eseri olan Kurtuba Camii’ye doğru uçtum. Cordoba şehrindeki bu cami 786 yılında yapılmış. Cami yapılırken gemilerle 110 sütun mermer getirilmiş. Ayrıca, geniş bir alana yayılan cami, dünyada en fazla sütuna sahip olan camiymiş.

Endülüs’ün tarihi çorbası: Gazpacho

Uzun uçuş beni biraz yordu ve acıktım. Ne yesem acaba, diye düşünürken gazpachoyu gördüm. Bu çorba İspanya ile özdeşleşmiş aslında. Ama aslı Endülüs dönemine kadar dayanıyormuş. Çorba, zeytinyağı, sirke, biber ve domates ile yapılıyormuş. Çorbanın içinde sirke olduğu için bana biraz salata suyu gibi geldi. Ama yine de lezzetliydi.

Bir yanıt yazın