Bulutlar Arasındaki Şehir: Trabzon

Şubat ayında uğradığım Erzurum’dan ayrılma vaktim gelmişti. Ben de Karadeniz’e bu kadar yaklaşmışken Trabzon’a uğramadan geçmek olmaz, dedim. Çünkü Trabzon, Karadeniz bölgesinin merkezi konumunda ve Türkiye’nin en güzel illerinden biri. Ayrıca muhteşem tabiatıyla görenleri hayran bırakıyor. Bu ayki maceranın merkezi Trabzon…

Göz Alabildiğine Yemyeşil

Trabzon denince akla eminim birçok şey gelir. Ancak herkesin bildiği en büyük özelliği; yemyeşil tabiata sahip olması. Ormanlar içerisinde, akarsuların kenarlarında kurulmuş köyler… Göz alabildiğine her yer yemyeşildi. Daha yaklaşmadan, havadayken kendini belli eden bu yeşillik, beni de büyülemişti. Tabi bir de bu yeşilliğin gökyüzü ve bulutlarla ahengi sonucu mükemmel kartpostallık görüntüler.

Ortahisar Fatih Camii

Trabzon şehir merkezine yaklaştığımda en eski binalardan biri olan Ortahisar Fatih Camii çıktı karşıma. Binanın 910 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Fatih Sultan Mehmed Han’ın Trabzon’u fethinden sonra camiye çevrilmiş. Ve günümüzde hala cami olarak kullanılıyormuş. Ben de caminin minaresine konup Trabzon’u seyrettikten sonra tekrar havalandım. Zira daha çok gezilecek yer var burada.

Hamsi Yemeden Olmaz

Trabzon’a yaklaştığımda burnuma nefis balık kokuları gelmeye başlamıştı bile. Ben de karnımı doyurmak için indim hemen bir hamsi tezgahına. Enfes bir hamsi söyledim. Eee bilirsiniz; biz Leylekler en çok balık severiz. Hamsi de tam ağzımıza layık bir lezzet. Ama burada öğrendiğim en ilginç şeylerden biri; hamsinin turşusu, çorbası, salatası, kısacası her şeyi yapılırmış. Bunu duyduğumda çok şaşırmıştım.

 

 

Trabzon Ekmeği

Bir de Trabzon’un kendine has ekmeği varmış. Çok meşhur bir ekmekmiş bu. Çok doyurucu ve kocamanmış. 10 çocuk otursa anca yiyebilirmiş. Ayrıca kolay kolay bayatlamazmış. Şekli de kaplumbağa kabuğuna benzermiş. Gelmişken onun da tadına bakayım dedim.

 

 

 

Uzungöl   

Karadeniz deniline akla gelen en güzel yerlerden birisi Uzungöl’dür. Ben de Trabzon’a gelip Uzungöl’e uğramadan olmaz dedim. Hemen merkeze yaklaşık 90 kilometre olan Uzungöl’e vardım. Burası dağlar arasında, ormanların ortasında bir gölün çevresinde kurulmuş bir köy. Buraya gelip muhteşem manzara eşliğinde bir bardak çay yudumlamak tarifsiz bir güzellik.

 

Bir yanıt yazın