Gezgin Leylek Çanakkale’de

Şehitler Diyarı Çanakkale

Merhaba, ben Gezgin Leylek. Bu gezimde güzel olduğu kadar tarihi bir öneme de sahip olan ve kahramanlıklarla dolu topraklara kanat çırptım. Bundan tam bir yüzyıl evvel dünya devletlerinin kirli ellerini Osmanlının üzerine uzattığı yerlere; yani Çanakkale’ye. Bu savaşın kahramanlıkları anlatmakla bitmez ama ben dilim döndüğünce sizlere buraları anlatmaya çalışacağım.

Deniz Kenarında Bir Kale

Kilitbahir ‘Denizin kilidi’ demekmiş. Yani buradaki kilit açılmadan kimse Marmara denizine ev İstanbul’a geçemez manasında bu isim verilmiştir. Bu kaleyi çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet Han yaptırmıştır. O devirden beri hiçbir düşman gemisi buradan izinsiz geçememiş.

Kahramanların Gemisi

Aslında Nusret Mayın gemisinin orijinali Çanakkale’de değil; Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunuyor. Ancak Çanakkale Savaşının dönüm noktası olduğu için ben yine de hatırlatmak istedim. Çünkü kahraman Türk Mehmet’leri düşman gemilerini denizin dibine batırmak için sessizce mayınları bu gemiyle döşedi.

Mecidiye Tabyası

Tabya, bir bölgeyi düşmana karşı savunmak için üzeri torakla örtülü sığınağa denirmiş. Bu Tabya ise Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı yer. Çünkü düşman bu boğazı geçemeyeceğini burada anlamış. Burada düşmanın en büyük gemilerini tek başına batıran Seyit Onbaşı gibi kahramanlar bulunuyor. Bir gün yolunuz düşer de giderseniz, uğramanız gereken yerlerin başında geliyor Mecidiye Tabyası.

Denize Bakan Bir Abide

Tabyaların üzerinden tekrar havalandım. Denize bakan büyük bir tepenin üzerinde Çanakkale’nin sembolü haline gelen abideyi gördüm. Abide, boğazdan geçen herkesin görebileceği bir yere inşa edilmiş. Yanında da kahramanca
savaşan askerlerin şehitliği bulunuyor.

64 Asker Bir Orduya Karşı

Görevleri düşman ordularını destek birliği gelene kadar sadece bir gün oyalamak olan bu 64 askerin başında Ezineli Yahya Çavuş varmış. “5000 askere ne yapabilir ki 64 kişi” demeyin. Bu Kahramanların yüreklerindeki güç sayesinde düşmanı geri çekilmeye zorlamışlardı.

  1. Alay Şehitleri

Şehit ne demek? Bilmeyeniniz yoktur ancak ben yine de tekrar hatırlatayım. Şehit Allah yolunda canını feda edenlere denir. İşte Elli Yedinci Alay da bu şekilde, Müslümanlara Zeval gelmesin diye hiç düşünmeden can veren, şehit olan bir alay (628) askerden oluşuyordu.

Şimdi bizlere düşen ise bu savaşın kahraman askerlerine dua etmek ve onları her daim hatırlamak.

 

Bir yanıt yazın