Gece Gezen Hayvanlar

Gözlerinizi kapatın ve biraz yürümeye çalışın. Ya da gece hiç ışık olmayan bir odada bir müddet durduktan sonra yürümeye çalışın. Muhtemelen yürüyemeyip yere düşeceksiniz. Veya en iyi yapacağınız şey elimizi kullanarak tutunacak bir yer bulup öyle yürümek olacaktır. Ancak bazı hayvanlar gece zifiri karanlıkta bile her yeri görebilirler.

Güneş battığında, karanlık çöker ve hava çok soğuk olur. Birçok canlı için uyku vakti gelmiştir. Ancak bazı hayvanlar sadece geceleri ortaya çıkar. Ve bunlara Gece Gezen Hayvanlar denir.

Yarasalar bildiğimiz gibi, bir gece hayvanıdır. Geceleri, yemek için küçük hayvanlar arar. Gün boyu kendini bir mağaraya veya bir ağaç kovuğuna gizler. Gündüzün tamamını uyku modunda geçirir. Yarasalar görmek için gözleri yerine kulaklarını kullanırlar. Çevreye bir ses dalgası yayarlar ve bu dalgaların dönüş zamanına göre çevrenin haritasını çizerler. Bu şekilde en ufak sinekleri bile yakalayabilirler.

Baykuşlar da gündüz kaybolup gece ortaya çıkarlar. Gece fare gibi küçük kemirgenleri avlayarak beslenirler. Başları 180 derece dönebilmektedir. Bu her yönü kolaylıkla görebilmelerini sağlar. Ayrıca bazı baykuşların gece kızılötesi ışınları görebilecek kadar iyi gözleri vardır. Bu sayede o kadar yüksekten süzülüp bir fareyi kolayca yakalayabilirler.

Sansar diye bilinen Gelincikler de gece ortaya çıkan hayvanlardandır. Hatta çoğu zaman gece herkes uyurken kümeslere girip tavukları yedikleri için çiftçilerin baş belası olmuşlardır. Ayrıca bu hayvanlar çok küçük deliklerden bile geçebilecek özelliğe sahiptirler.

Bir yanıt yazın