Gezgin Leylek Nevşehir’de

Merhaba arkadaşlar, İspanya’dan sonra yeni bir seyahate, yeni bir maceraya hazır mısınız? Bu ay ki seyahatimiz Nevşehir’e olacak. Hazırsanız bağlayın kemerlerinizi, gidiyoruz.

Sabahın ilk ışıklarıyla beni balonlar karşıladı

Rotamı Nevşehir’e doğru ayarladım. Seher vakti güneş doğmadan yola çıktım. Her kanat çırpışımda heyecanım giderek artıyordu. Nevşehir’e yaklaştığımda uzakta uçuşan bir şeyler gördüm. Uzaktan kuşa benzettim ama yanlarına vardığımda gördüm ki onlar aslında dev balonlarmış. Nevşehir’e gelenler sabah erken saatte kalkıp balon turuna çıkıyorlarmış. Bu muazzam manzarayı gökyüzünden seyrediyorlarmış.

Balonların arasından peribacaları

Renkli dev balonların arasından geçip uçmaya devam ettim. Bu seferde karşıma büyük bacalar çıktı. Meğerse bunlar peribacalarıymış. Bunları bildiğimiz ev bacalarına gibi zannetmeyim arkadaşlar. Peribacaları yüzyıllar boyunca yağmur ve sel sularının sayesinde bu hale gelmişler. Su, kayaları yonta yonta böyle bir şekil meydana getirmiş.

Testide testi kebabı

Peribacalarını gezdikten sonra şehir merkezine doğru uçtum. Bir de karnım acıktı ki sormayın. Ne yesem acaba diye düşünürken testi kebabını gördüm. Testi kebabı adından anlaşılacağı gibi testide yapılıyormuş. Testiye yerleştirilen malzemeler 2 saat pişiriliyormuş. Piştikten sonra da testi kırılıyormuş ve içindeki yemek yeniyormuş.

Yer altı şehirleri

Karnımı doyurduktan sonra tekrar kanatlarımı açtım ve havalandım. Gezmem gereken birkaç tane yer altı şehri var. Yanlık duymadınız arkadaşlar. Bugün Nevşehir’de ortaya çıkarılan 6 tane yer altı yeri bulunuyormuş. Eskiden insanlar bu yer altı şehirlerinde yaşamışlar. Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı şehirleri en muşlarındanmış.

Sapsarı patates

Yer altı şehirlerinden çıktıktan sonra dönüş yoluna koyuldum. Bir de baktım ki insanlar tarlada patates topluyorlar. Hemen indim yanlarına. Selam verip kolay gelsin dedim. Başladım ben de patates toplamaya. Patatesler çok güzel ve büyüktü. Yardım ettiğim için biraz patates almama izin verdiler. Patateslerimi alıp yolcu yolunda gerek diyerekten yeni maceralara doğru kanat çırptım.

Bir yanıt yazın