Bu Meyveleri Başka Yerde Görmedin

 

Dünyada insanların yediği yüzlerce meyve mevcut. Ancak bunların yarıdan fazlası tropikal bölgelerde yetişiyor. Özel olarak getirtilen ve daha önce görmediğiniz meyvelerden bazılarını inceledik.

Ejder Meyvesi

Pitaya, kabuklu halinin görünüşünden dolayı eder meyvesi olarak bilinir. İçi beyaz ve kırmızı olabilen meyvenin kivideki gibi çekirdekleri vardır. Başta C vitamini olmak üzere sağlığa faydalı birçok vitamin ve minerale sahiptir. Güney Amerika ve Asya kıtasının güneyinde yetişir.

 

Böyle Ağaç Görülmedi

Jabuticaba, ağaç üzümü de denen bu meyve Brezilya’nın sulak yerlerinde yetiştirilir. Ağacın en ilgi çekici özelliği, çiçeklerin ve meyvelerin gövdede büyümesidir. Çilekten biraz daha büyük olan meyvelerin tadı üzüme benzer.

Baş Döndüren Meyve

Marula, Afrika’da yetişen, tohumu protein deposu meyvedir. Olgunlaşmamış hali cevizinkine benzeyen bu meyveyi en çok hayvanlar sever. Hatta filler bu meyveyi yiyebilmek için ağacı kökünden söktükleri olur. Lezzetli olmasının yanında aşırı yendiğinde uyuşturucu etkisi vardır.

Her Şeyi Tatlı Yapan Meyve

Afrika’da yetişen bu meyveye halk ‘Mucize Meyve’ ismini vermiş. Nedeni ise; bir saat boyunca ister acı ister ekşi ne yerseniz yiyin sadece tatlı hissettirmesi. Düşünün en acı biberi ağzınıza alıyorsunuz ancak size şeker gibi tatlı geliyor. İşte dünyanın en ilginç meyvelerinden biri Miracle Fruit.

İyileştirici Meyve

Noni, Pasifik Okyanusu’nun volkanik adalarında yetişen meyvedir. Mineral bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden geçmişten beri ilaç yapımında kullanılır. Dıştan görünüşü beyaz duta benzer ama bir armut kadar büyüyebilir. Hint Dutu da denir

Tüylü Meyve

Kabuğunda kırmızı renkli tüyleri bulunan Rambutan, Malezya’da yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise yeni yeni Antalya’da üretimi yapılmaktadır. C vitamini ve Demir minerali bakımından zengin bir meyvedir. Büyüklüğü küçük bir elma kadardır.

Yılan Meyvesi

Diğer adıyla ‘Salak’ en çok Malezya ve Tayland civarında yetişir. Kabuğunun görünüşü sebebiyle bu ismi almıştır. Bu meyve tıpkı hurma gibi palmiye türü ağaçta salkım şeklinde yetişir. Ceviz büyüklüğündeki meyvenin elma ve armut karışımı bir tadı vardır.

Yıldız Meyvesi

Asıl adı ‘Karambola’ olan meyveye 5 dilimden oluştuğu için yıldız meyvesi denmiş. Suludur ve ekşimsi bir tadı vardır. Asya’nın güneyinde yetiştirilen yıldız meyvesi, özellikle C vitamini ve mineraller bakımından zengindir.

Bir yanıt yazın