Görmediğimiz Bitkiler

İsmini her gün duyduğumuz ancak hiç görmediğimiz birçok bitki var. Hatta bunları her gün yiyoruz. Çünkü bunlar çikolatalarda, bisküvilerde ve pastalarda kullanılan yiyecekler. Ama eminim ki bunları daha önce hiç görmediniz.  

 Kakao

Kakao bitkisi çikolatanın hammaddesi olan kakaoyu üretmekte kullanılan bir bitkidir. Bu bitkinin içinde bulunan kakao tohumları kurutulduktan sonra toz haline getirilir. Ve bu toz, çikolatanın ana maddesidir. Ayrıca bu kakao tozu severek yediğimiz dondurma ve keklerde de kullanılmaktadır.

Vanilya

Pasta, bisküvi, çikolata, dondurma, şekerleme ve kahve gibi birçok ürüne tat vermekte kullanılan bir bitkidir. Kokusu çok güzel olduğu için yağı çıkarılıp parfüm sanayisinde kullanılır. Vanilya bitkisi ekvator iklimi olan yerlerde yetişir. Bitki, meyve vermeye başladığında yeşil fasulyeye benzer bir şekle sahiptir. Bu haliyle toplanır ve kurutulur.  Daha sonra da işlemden geçip toz haline getirilir.

 Kahve

Kahve bitkisi ilk olarak Habeşistan’da yetiştirilip buradan dünyaya yayılmıştır. Günlük hayatta içilen kahvelerin hammaddesini bu gördüğünüz tohumlar oluşturur. Bunlar kiraza benzer ve her birinin içinde 2 adet tohum bulunur.  Bu tohumlar kavrulduktan sonra toz haline gelir. Ve her gün içilen kahve meydana gelir. Ayrıca kahve bitkisinin bir özelliği de nasıl bir ortamda yetişmişse onun tanıdı alır. Mesela bulunduğu yerin toprağı acıysa daha acı olur. Veya bir muz meyvesinin yanında yetişirse tadı muza benzeyebilir. Kahve günümüzde en çok Brezilya’da üretilmektedir.

Karabiber

Hepimizin mutfağında bulunan ve yemeklere lezzet katan karabiberin bitkisini hiç gördünüz mü? Üzüm tanelerine benzeyen bir salkım şeklinde büyüyen karabiber taneleri kurutulur. Bu kuruyan taneler özel bir makine yardımıyla toz halini alıp sofralarımıza gelir.

 

Yazıyı Daha Geniş İncelemek için Dergimize Abone Olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın