Ramazân-ı Şerif Ayında Yapılabilecek 20 Güzel Faaliyet

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif geldi. Güzelliklerle dolu bu aya neden‘On bir ayın sultanı’ denildiğini biliyor musun? Sultan demek diğerlerinden üstün demektir. Ramazan ayı da diğer 11 aydan daha üstün olduğu için  n bir ayın sultanı denilmektedir. Biz de bu güzel ayı en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için yapılabilecek 20 güzel  aaliyet hazırladık.
Ramazan Öncesi
Ramazana Hazırlık
Ramazan gelmeden ailenizle birlikte Ramazan’da yapılacaklar konuşulup bir liste oluşturulabilirsiniz. Hatta bu listedeki maddeleri her gün kontrol ederek (eksik veya tamam gibi) yapılanlara işaret koyabilirsiniz. Ayrıca bu toplantıyı yaparken ailenizle güzel  vakit geçirmiş olacaksınız.

Ramazan Defteri
Ramazan’la alakalı güzel hatıraların yazılacağı küçük bir defter tutabilirsiniz. Ailedeki herkese birer sayfa ayırarak
Ramazan hakkındaki düşüncelerini yazdırabilirsiniz. Hatta bunu eve gelen bütün misafirlere de yaptırılabilirsiniz.
Çok güzel bir hatıra olacaktır.

Ramazan Tebriki
Yavaş yavaş unutulan tebrik âdetini evinizde tekrar canlandırabilirsiniz. Böylece ziyaret etme imkânı bulamadığınız akraba ve arkadaşlarımıza güzel bir hediye vermiş olursunuz. Tek ihtiyacınız renkli kartonlar ve kalemler.  Yaptığınız bu kartları posta yoluyla sevdiklerinize gönderebilirsiniz.
Ramazan Esnasında
Tekne Orucu
Oruç tutmaya yeni başlayacak olanların alışmaları için tekne orucu çok iyi bir çözümdür. Sahura kalkıldıktan sonra ilk günlerde çok zorlanmamak için öğle ezanına kadar, sonra ise yavaş yavaş ikindi ve akşam ezanına kadar oruç
tutabilirsiniz.
Kuran-ı Kerim Okumak
Ramazan’da yapılacak en güzel şey, Kur’an-ı Kerim okumaktır. Bu yüzden Kur’an okumayı bilmiyorsak öğrenmek
için çaba sarf etmeliyiz. Eğer biliyorsak daha çok okuyabiliriz. Ayrıca mukabele okunan yerlerde de takip edebiliriz.
Ramazan Hediyesi
Arkadaşlarınızdan birine ufak bir Ramazan hediyesi alabilirsiniz. Bu davranışınız, hem onu mutlu edecektir, hem de arkadaşınızın Ramazan’a olan sevgisini arttıracaktır.

Her Güne Bir İyilik Yapmak
Ramazan ayı iyilik ve yardımlaşma ayıdır. Bunu bilerek her gün bir iyilik yapabilirsiniz. Bu, susamış bir hayvana
su vermek veya yaşlı birinin taşıdığı torbaya yardım etmek olabilir.

Mahya Hazırlama 

Mahya geleneğini yaşatmak için led ışıklarından küçük mahyalar hazırlayabilir, odanızın başköşesine asabilirsiniz.
Arkadaş iftarları
Arkadaşlarınızı iftarda en az bir kere evinize davet edebilirsiniz. Böylece iftarın güzellikleri onlarla paylaşmış oluruz. Ayrıca arkadaşlığınız da pekişmiş olur.
Komşu İftarı
Ramazan boyunca en az beş komşunuza iftarda birer tabak yemek götürebilirsiniz. Bu, komşuluk  lişkilerini geliştirecek ve paylaşma duygusunu artıracaktır.
Teravih Namazları
Teravih namazlarında babanızla veya arkadaşlarınızla camilere, mescitlere gidebilirsiniz.
Toplu İftarlar
Eğer yaşadığımız şehirde toplu iftar yapılan bir yer varsa buralara gidebilirsiniz. Hem bir
sürü insanla beraber yemek yeme fırsatı bulursunuz hem de yeni arkadaşlar kazanabilirsiniz.
Sadaka Zarfı
Ramazan-ı Şerif ayı yardımlaşma ayıdır. Maddi durumu iyi olmayan insanlara bu ayda yardım edebiliriz. Siz de bunun için renkli ve güzel zarflar hazırlayarak fitrenizi içine koyabilir ve zarfları yardıma muhtaç olanlara ulaştırabilirsiniz.
Ramazan’ın En Güzel Gecesi
Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi Ramazan’ın en güzel gecesidir. Ayrıca bu gece  escitlere gidip orada daha çok vakit geçirmek ve kendimiz, anne babamız için dua etmek önemlidir.
Kabir Ziyareti
Vefat eden akrabalarınızı, tanıdıklarınızı, sevdiklerinizi unutmamak, onları hatırlamak için kabirlerini ziyaret edilebilirsiniz.
Ramazan Sonrası
Bayram Namazına Gitmek Bayram namazı, bayram sevincinin başlangıcıdır. Sabah erkenden herkes bayramlıklarını giyer ve camiye gider. Siz  de bayramı tam yaşamak için erkenden kalkıp camiye gidebilirsiniz. Namazdan sonra ailemizle bayramlaşmayı unutmayalım!
Akraba Ziyareti
Bayramda yakında olan, gidebileceğiniz akrabanızın yanına gidip onları ziyaret edebilir, uzakta olanları ise telefonla
arayabilirsiniz. Bu davranışınız, onları çok mutlu edecektir.

Mahallenin En Yaşlısını Ziyaret 

Yaşlı ve hastaları ziyaret, Ramazan’da unutulmaması gereken bir davranıştır. Burada hem yaşlıların duasını alırız hem de eski ramazanların nasıl yaşandığı hakkında bilgi alabiliriz.

Ramazan Albümü
Beraber gittiğimiz bir akraba ziyareti, camilerde kılınan bir teravih namazı, bir iftar daveti veya oruçlu iken  yaptığımız başka güzel şeylerin fotoğrafını çekebilirsiniz. Bu fotoğraflardan bir albüm yapabilirsiniz.
Ramazan Raporu
Ramazan boyunca neler yaşadığınızı ve neler öğrendiğinizi bir deftere not edebilirsiniz. Böylece sonraki senelerde bunların üzerine yenilerini ekleyip Ramazan ayını daha verimli geçirebilirsiniz.

Daha fazlası için dergimize abone olabilirsiniz… www.abonem.org

Bir yanıt yazın