Dondurmanı Nasıl Seversin?

Sadesi, meyvelisi, çikolatalısı… Dondurma, yaz sıcaklarında tatlı tatlı serinlemek için vazgeçilmez bir lezzet. Rengârenk ve buz gibi bir dondurma, harareti bir nebze de olsa azaltmak için çok iyi bir lezzettir. Ancak boğazı hasta etmemek için yavaş yemek gerekir.  Her fırsat bulduğumuzda yemekten kendimizi alamadığımız dondurma hakkında birçok şey öğreneceksiniz.

Meyvenin En Güzel Hali

İlk başlarda dondurmalar şimdikinden daha basitti. Yazın dağlarda henüz erimemiş olan karlar getirilip, içine şerbet katılırdı. Bu oluşan karışım hem soğuk hem de lezzetliydi. Buna Karsambaç denirdi. Daha sonraları elektrikli soğutucuların çıkmasıyla Karsambaç’ın yerini dondurulmuş şerbetler aldı. Bunlara ‘Meyveli Buz’ yani ‘Meybuz’ denirdi. Asıl dondurmanın meydana gelmesi ise karışımın içine süt ve krema katılmaya başlanmasıyla oldu. Süt, krema ve meyve aromaları birleştirildi. Sonra bu oluşan karışım yavaşça karıştırılarak donduruldu. Bu donan sıvı buz gibi sert değildi. Ayrıca tadı da çok daha güzeldi. Böylece ağzının tadını bilen herkesin yediği dondurma meydana gelmiş oldu.

Maraş Dondurması Nasıl bulundu?

Dünyanın en iyi dondurmaları arasında olan Maraş dondurmasının bulunuşu daha farklıdır. Maraşlı Osman Ağa salep yapıp kış günlerinde satan biridir. Bir gün akşam olunca artan salebi karların üzerine koyar. Ertesi gün baktığında salebin kıvamında değişiklik olduğunu fark eder. Tadının da çok güzel olduğunu fark eder ve o dakikadan sonra bu salebi dondurarak satmaya başlar.  Ve herkes bu dondurmayı çok sever. İşte bu şekilde Maraş Dondurması meydana gelmiştir.

Maraş Dondurmasının Aroması: Salep

Salep, orkide çiçeğinin kök kısmında bulunan yumrulardan elde edilen bir tozdur. Salep yapmak için önce bu yumrular toplanır. Patates gibi haşlandıktan sonra güneşte kurumaya bırakılırlar. Kuruduktan sonra da değirmenlerde ezilerek kullanıma hazır hale gelir. Salebin kışın soğuk havalarda içimizi ısıtan bir içeceği vardır. Bu içeceğin insan vücuduna birçok faydası vardır.

Dondurma nasıl yapılır?

Dondurma yapmanın birçok yolu vardır. Ancak en çok sevilen Maraş dondurmasının yapımı biraz zordur. Özenle beslenen keçilerin sütü toplanır. Sonra bu sütler kamyonlarla toplanır ve fabrikaya götürülür. Dondurmacı sütün içine salep ve meyve aromalarını katar. Ve iyice mikroplar ölene kadar kaynatır. Kaynarken de yavaş yavaş karıştırır. Muhallebi kıvamına gelen karışımı dondurma makinesine alır. Bu makine karışımı hem dondurur hem de karıştırır. Böylece yumuşacık ve lezzetli dondurmalar bizim için hazır hale gelmiş olur. Biz de top top afiyetle yeriz.

Bir yanıt yazın