Refleks

Vücudumuz bazen düşüncelerimizden çok daha hızlıdır. Bu hızlı ve ani hareketlere ‘refleks’ denir. Reflekslerimiz bizi birçok tehlikeden korur. 

Çoğu zaman ne yapacağımızı iyice düşünürüz. Doğru olan da böyle hareket etmektir. Ama bazı zamanlar vardır ki o  zamanlarda düşünmeye vakit yoktur. Çünkü düşünmek için ayırdığımız o vakit bizim için tehlikeli olabilir.

Bazen vücudumuz olağandışı bir dokunuş veya bir sesle tahrik olur ve buna başımız, kollarımız ve bacaklarımız  emen tepki verir. İşte bunlar bizim reflekslerimizdir. Bundan vücudun her yerinde bulunan sinirler yapar. Bu sinirler, düşüncelerden çok daha hızlıdır. Bu yüzden bir refleksi ancak geçtikten sonra fark edebiliriz.

Yüzümüzün önüne hızlı bir el hareketi olduğunda hemen ellgöz kapaklarımız kapanır. Böylece gözlerimize hiçbir şey olmaz.

ellDoktor Amca reflekslerimizi kontrol ediyor. Küçük bir çekiç ile diz kapağının altına tıkladığında bacak yukarı kalkarsa her şey yolundadır.

 

 

 

 

Elimizi yanmakta olan bir ocağa yaklaştırdığımızda veya sıcak bir şeyi tutmak C-cocuk-P04istediğimizde hemen, otomatik olarak düşünmeden geri çekeriz  .

 

 

 

 

kertenkeleYakınlardan bir ses duyduğumuzda otomatik olarak hemen başımızı o yöne çeviririz. Bu şekilde kaçmamız gerekip gerekmediğini anlayabilir ve ona göre hareket ederiz. Bir şeyden aniden korktuğumuz zaman ürkeriz. Ürkmek tehlikeye karşı aramıza ilk mesafeyi koyar.

 

 

 

 

 

 

 

Yazan: Yusuf Enes Özmen

Çizen: Emine Arslan

Bir yanıt yazın