Hayvanlar Tehlikelerden Kendini Nasıl Korur?

Tabiatta bütün canlıların kendilerini tehlikelerden korumaları gerekir. Bitkileri hayvanlar, küçük hayvanları da büyük hayvanlar yer. Av olmaktan kurtulmak isteyen bazı hayvanların kendilerine has korunma mekanizmaları vardır.

Kirpilerin tehlikelerden korunmalarını sağlayan kalkanları vardır. Derilerindeki dikenler sayesinde yırtıcı hayvanları kendilerinden uzak tutarlar. Hatta bazı kirpiler dikenlerini aynı bir ok gibi düşmanlarına fırlatırlar.

Bu balığın derisinde kirpilerinkine benzeyen dikenler bulunduğu için kirpi balığı denmiştir. Bir tehlike anında hızlıca vücutlarını bir balon gibi şişirirler. Böylece düşmanlarına daha büyük ve dikenli görünürler.

Kendilerini tehlikelerden koruyan hayvanlar içerisinde en ilginç taktiklerden biri kokarcalara aittir. Tehlike anında kuyruklarını yukarı kaldırıp çok kötü kokan bir sıvı püskürtürler. Bu koku o kadar güçlüdür ki hiçbir hayvan dayanamaz.

Kaplumbağaları tehlikelerden koruyan çok sert ve kemik yapılı bir kabukları vardır. Bu kabuk sayesinde yırtıcı hayvanlara av olmaktan kurtulurlar. Bir tehlike hissettiklerinde baş ve ayaklarını kabuğun içine çekerler. Böylece yırtıcılar onlara zarar veremez.

Bir yanıt yazın