Astronot Hayvanlar

Uzaya çıkmayı bütün insanlar ister. Oradan dünyaya bakmayı. Hatta başka gezegenleri keşfetmeyi… Ancak insanlar daha uzaya gidemeden bunu başarmış bazı hayvanlar vardır. İşte uzaya çıkmış bazı hayvanlar.

Layka
Ruslar tarafından eğitilmiş bir köpek olan Layka, uzaya gitmiş ilk canlıdır. Uzay gemisinde canlıların yaşayabileceklerinin en önemli göstergesi olmuştur.

Meyve Sinekleri
Bir kapsül içinde uzaya gönderilen bu sinekler, yerçekimsiz ortamda uzun süre hayatta kalmayı başaran ilk hayvanlar olmuştur.

Sag salim dönen ilk canlılar
Uzaya gönderildikten sonra birçok canlı dünyaya geri dönememiştir. Ancak Amerika’dan Jüpiter adlı uzay aracıyla fırlatılan Baker ve Able isimli 2 maymun, uzaya gönderildikten sonra dünyaya sağ salim dönmeyi başarmışlardır. Bu maymunlardan sonra uzayda insanların hayatta kalabileceği anlaşılmıştır.

Ayın çevresini dolasan ilk canlı
Uzaya gönderilen bir diğer canlı türü kaplumbağalar olmuştur. Ayın çevresinde bir uzay gemisinde ilk kez dolaşan canlı olma unvanı kaplumbağalara aittir. Rusların gönderdiği Zond 5 isimli uzay aracı ile ay yörüngesinde dolaşıp
dünyaya geri gelmişlerdir. Bu hayvanların haricinde uzaya kedi, tavşan ve fare gibi birçok denek gönderilmiştir.

 

Bir yanıt yazın